S poctivosťou sa dostaneš málokde, s prezieravosťou všade

Autor: Jana Pindiaková | 27.4.2012 o 15:01 | (upravené 27.4.2012 o 16:47) Karma článku: 3,33 | Prečítané:  323x

Na začiatok otázka. Čo sa ti dnes oplatí viac, ako chovať sa ako sviňa? Už všetci vieme, že imidž matky Terezy sa v dnešnom svete moc nenosí. Čo nám tlačí spoločnosť do hlavy.. musíš manipulovať, podplácať, podliezať, klamať a chovať sa nečestne. Nájsť si svoju skupinku navlas rovnakých prívržencov, ktorí ťa v tom ešte podoženú. A si pán. A ešte aký! Vybuduješ si rešpekt a nikto sa ti ani neopováži skákať po hlave, či nevyhovieť tvojej veľaváženej požiadavke, o čo horšie je, že každý ťa pre schopnosť dostať sa všade a mať všetko, po čom zatúžiš, závistlivo obdivuje a tak aj tí najlepší vybočujú zo svojej cesty, len aby ťa nasledovali.

V dôsledku toho je svet preplnený korupčnými pľuhami a ľuďmi, ktorí už dávno zistili, ako využívať svoju moc jedine v prospech seba. To je napríklad dôvodom zlej politickej situácie na Slovensku – nováčikovia, ktorí sa dostanú k moci, pochopia, že to že budú hrabať pre ostatných im nikdy nevynesie toľko výhod, aké majú ich kolegovia. Už je to tak, človek je od prírody tvor egoistický, s potrebou najprv sa postarať o seba, až potom o blaho druhých. Úprimne, v tejto dobe je len málo menej zabezpečených ľudí, ktorý by obetovali aspoň centík tým, ktorí to naozaj potrebujú (porátam ich na prstoch rúk a i to sa musím tuho zamyslieť..).

Čo je paradox, obdivujeme mocnosti za miliónový príspevok na charitu. Áno, možno sa im už tie peniaze zunovali, alebo si chceli jednoducho urobiť očko, pozdvihnúť sa v spoločnosti. Takže sa zasa vraciame späť k tomu egoizmu- robili to pre seba a pre obdiv ktorý tým získali. Zaujímalo by ma, koľko boháčov by sa rozhodlo pre anonymných darcov, alebo keby vedeli že ich pri odovzdávaní šeku nenatáča celý štáb kameramanov a fotografov.
Teraz viac k tej priebojnosti. Zažili ste už niekedy pocit, keď ste s hnevom a zároveň aj s nemým úžasom pokukovali po niekom, kto si kruto išiel za svojím cieľom a bez povšimnutia valcoval všetko, čo mu stalo v ceste? Aké oprávnenie mu dovoľovalo takto zachádzať s inými a vám nie? Kypela vo vás zlosť? To bola skrytá závisť. Pocit, že robíte všetko preto, aby ste v niečom uspeli, snažíte sa vyhovieť, spolupracovať, byť empatický, milý, ústretový a v priebehu sekundy vás prevalcuje nejaká asertívna drzá držka, je zničujúci.

Ale bohužiaľ je to tak. Tento svet už nepatrí hrdinom a popoluškám, ale macoche z Perinbaby, Cruele devil a iným beštiám, ktoré sa najavo hrajú len ako príjemné, úspešné, výbojné a možno trošku viac samoľúbejšie povahy. Hrnú sa vpred, všetko a všetkých chcú ovládať, všade sa dostať. Geniálne vycítia, čo daná osoba potrebuje, či oblbujúce reči, či pár tisíc na ruku, vedia skvele manipulovať s kýmkoľvek, a čo vedia najlepšie, je za sebou úplné zahladiť všetky stopy a zachovať si k tomu nevinný kukuč – tak, aby ich všetci mali radi.

Jednoducho, títo ľudia vedia presne, čo robia. A nám zostáva len sa im ticho prizerať, alebo sa vydať po ich chodníčkoch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Predražené predsedníctvo a kauzu Evka prešetrí NAKA

Na polícii bola desiateho januára vypovedať Zuzana Hlávková. Stalo sa tak ešte predtým, ako bol prípad posunutý elitným policajtom.

KOMENTÁRE

V politike, tak ako v hazarde, je výsledok vopred jasný

Aké osoby sú v pozadí hazardu?


Už ste čítali?